Ślub i wesele w tygodniu – zalety i wady

Kiedyś nie do pomyślenia, teraz – bardzo częsty widok… Ślub i wesele w tygodniu.
Czy jest to dobry pomysł, czy może lepiej postawić na tradycję i zdecydować się na termin, który przypada w weekend? Aby pomóc rozwiązać Wam tą kwestię, przedstawiamy zalety i wady ślubu oraz wesela organizowanego w tygodniu.

 

Zalety organizowania ślubu i wesela w tygodniu

Jak się okazuje, zalety organizowania ślubu w tygodniu przeważają nad wadami. Wszystko oczywiście zależy od waszych preferencji i możliwości – szczególnie finansowych.

 

1. Po pierwsze – mniejsze koszty.

Każdy, kto już przez to przechodził lub aktualnie przechodzi – wie, jak kosztowne są współczesne wesela. I nie chodzi nam o wesela huczne bądź luksusowe – mówimy tu o tradycyjnych, polskich weselach. W związku z tym aspekt finansowy jest dla większości młodych par czynnikiem bardzo istotnym, wręcz newralgicznym i to właśnie nim kierują się podczas wyboru sali, kamerzysty, fotografa czy zespołu, ale także innych detali.

Data ślubu i weselaDecydując się na wyznaczenie daty ślubu w tzw. dzień roboczy (pn-pt) – skorzystamy na tym finansowo i to w niektórych przypadkach zaoszczędzimy na tym pokaźną sumkę. Restauracje, domy weselne czy też hotele proponują zdecydowanie niższą cenę za te same pakiety, które normalnie obowiązują w weekendy.

Wszystko dlatego, że w weekendy domy weselne, czy też typowe restauracje nie mają zazwyczaj żadnych problemów związanych z zapełnieniem terminów. W ostatnich czasach, aby zaklepać sobie wymarzony termin ślubu, który wypada w sezonie i w dodatku w weekend – trzeba to zrobić nawet z 2-3 letnim wyprzedzeniem! W związku z tym, restauratorzy nie mają żadnych obiekcji aby podwyższać ceny, ponieważ nie boją się przestoju.

Natomiast sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej w tygodniu, w dni powszednie. Restauracje, a już na pewno typowe domy weselne zazwyczaj świecą pustkami. Aby nie przynosiły strat, właściciele decydują się na znaczne obniżki cen, które są bardzo kuszące dla młodej pary. Restauratorzy w tej sytuacji nie są wcale stratni – i tak wychodzą na tym całkiem korzystnie.

W takim układzie zarówno jedna, jak i druga strona jest zadowolona. Właściciel restauracji nie ma przestoju w biznesie, a Wy zaoszczędzone pieniądze możecie przeznaczyć chociażby na podróż poślubną.

 

2. Po drugie – dostępniejsze terminy.

Jak już wyżej wspomnieliśmy – weekendy są bardzo oblegane, szczególnie w miesiącach wiosenno – letnich, dlatego jeżeli bardzo zależy nam, aby ślub odbył się w weekend, musimy zaklepać datę czasami z 2-3 letnim wyprzedzeniem!

Chcąc zarezerwować salę w środku tygodnia, mamy nie tylko do dyspozycji 5 dni (a nie 2 jak w przypadku weekendu ) i także jest dużo większe prawdopodobieństwo, że zaklepiemy termin, na którym nam najbardziej zależy.  To samo dotyczy zespołu/dj lub też fotografa, kamerzysty, a nawet konsultantów ślubnych, których zatrudnienie to nie już taka rzadkość jak jeszcze kilka lat wstecz.

 

Wady organizowania ślubu oraz wesela w tygodniu

A raczej wada, która wcale nią nie musi nią być.
Myśląc o ślubie organizowanym w trakcie tygodnia od razu nasuwa nam się obraz niezadowolonych gości, którzy będą musieli wziąć sobie co najmniej 2, a nawet 3 dni urlopu w przypadku wesela dwu dniowego (trzeci dzień – na regeneracje 😉 zważając na to, że w Polsce ludzie lubią dobrze się bawić do samego rana, nie stroniąc od napojów alkoholowych).
Problem ten może być istotny, ale da się go zminimalizować na tyle, by wielu gości z tego powodu nie odmówiło nam uczestnictwa w tej ważnej dla nas chwili.

Wystarczy odpowiednio wcześniej poinformować gości o zamiarze zorganizowania ślubu i wesela w tygodniu. Zaproszenia zazwyczaj wręcza się ok. 3 miesięcy przed ślubem – w tym wypadku lepiej wcześniej powiadomić ich telefonicznie o naszych planach, aby wzięli to pod uwagę i nie mieli problemu z zorganizowaniem sobie urlopu. Tym bardziej, że wiele firm urlopy planuje z dużym wyprzedzeniem i w takim przypadku ciężko o możliwość zmiany.

Jeżeli planujemy zaprosić gości z zagranicy – również dobrze wcześniej ich powiadomić. Goście przyjezdni zazwyczaj i tak przyjadą na dłużej, więc im raczej ślub w tygodniu nie będzie przeszkadzał, o ile będą mogli sobie to wcześniej zaplanować.

Jak zamienić wadę w zaletę?

Otóż bardzo prosto – dobrze jest wziąć pod uwagę długie weekendy, których w okresie wiosenno – letnim trochę przypada. Można wykorzystać dni przypadające w maju w okolicy 1 – 3 maja, kiedy przypada Święto pracy i Konstytucja 3 maja, można również czerwcu w okolicy Bożego Ciała, a także w okolicy 15 sierpnia – Święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.

W takim przypadku, goście weselni mając wizję zrobienia sobie długiego weekendu, na pewno wybaczą Wam to, że muszą z okazji Waszego ślubu wziąć klika dni wolnego w pracy.



3 odpowiedzi na “Ślub i wesele w tygodniu – zalety i wady”

  1. Mimo wszystko wiem z doświadczenia że wesele na tygodniu nie jest dobrym pomysłem… nie każdy może pozwolić sobie na urlop w danym czasie pomimo szczerych chęci i dużo wcześniejszym zawiadomieniu.

  2. elmark pisze:

    Właśnie ten brak czasu gości jest największą wadą wesela w tygodniu.

  3. Jagoda pisze:

    Wymienione przez Ciebie zalety mają znaczenie: któż nie chciałby zarezerwować szybszy i tańszy termin? Dobrze, że wspomniałaś o kluczowej wadzie, czyli o czasie gości, którzy przecież w tygodniu (z reguły) pracują, obawiam się, że mało kto chciałby brać 2-3 dni urlopu, aby być obecnym na weselu.