Ślub kościelny w plenerze – jak przejść przez formalności

Nie chcesz mieć banalnego, oklepanego i tradycyjnego ślubu w kościele? Masz ciekawszą alternatywę – ślub kościelny w plenerze! Kiedyś nie do pomyślenia, teraz – jak to mówią „nie ma rzeczy niemożliwych”! W związku z tym młodzi coraz częściej decydują się na wesela i śluby plenerowe, które przełamują banalną tradycję. Z resztą czy może być coś bardziej urokliwego niż otoczenie pięknej natury, zieleni, koloru i delikatnego zapachu kwiatów oraz drzew owocowych, do tego subtelny śpiew ptaków oraz przepięknie udekorowany namiot weselny… naszym zdaniem ciężko będzie to przebić!

Jednak od razu należy zaznaczyć, że urzeczywistnienie tego pomysłu może być czasami drogą pełną zakrętów, lecz jeżeli masz w sobie trochę samozaparcia – NIE jest to niemożliwe. Jak przez to przebrnąć? Już radzimy!

Ślub kościelny w plenerze – co i jak

Wynajem namiotu RAJT na ślub kościelny w plenerze.

Realizacja oraz wynajem namiotu weselnego:
http://www.rajt.pl/namioty,6

Obecnie zawarcie związku małżeńskiego nie musi odbyć się już tyko w kościele. Jednak jeżeli decydujesz się zawrzeć go poza kościołem, musisz w pierwszej kolejności udać się do księdza i z nim o tym szczerze porozmawiać. Warto przygotować sobie dobre argumenty, które przekonają go do tego pomysłu, ponieważ jak to w życiu – jeden ksiądz może robić problemy, inny – nie będzie miał ku temu nic przeciwko. Należy zaznaczyć, że to głównie od niego zależy to, czy marzenie w postaci ślubu kościelnego w plenerze się urzeczywistni. Dobrą wiadomością jest to, że coraz częściej nie ma z tym problemu – księża starają się iść z duchem czasu 😉

Sytuacja ta wygląda zupełnie inaczej w przypadku gdy masz w rodzinie księdza lub po prostu znajomego księdza. Wtedy raczej nie powinniście się w ogóle stresować, że ślub plenerowy zostanie tylko niemożliwym do zrealizowania marzeniem.

Jeżeli jednak nie masz tyle szczęścia i ksiądz, który ma udzielić Wam ślubu nie zgadza się z Waszym pomysłem kategorycznie odmawiając Waszej prośbie – nie oznacza to, że już musicie o tym zapomnieć! Jak bardzo Ci zależy na ślubie kościelnym w plenerze – napisz odpowiednią prośbę o dyspensę do biskupa, w którym opisz szczerze powody, dla których pragniesz powiedzieć słynne „tak” na świeżym powietrzu. Staraj się podejść do tego poważnie i dbale, dokładnie dobierając argumenty. Tylko same względy estetyczne mogą nie być mocnym argumentem dla biskupa, a weź to pod uwagę, że jest on Twoją ostatnią deską ratunku do realizacji marzenia zawarcia związku małżeńskiego w plenerze. Nie łudź się też, że odpowiedź na Twoją prośbę przyjdzie natychmiastowo – możesz czekać na nią nawet do roku czasu, więc zacznij planować to dużo szybciej.

Mając zgodę na ślub kościelny w plenerze – czy to od samego księdza, czy też od biskupa – musisz udać się do księdza w celu omówienia szczegółów, by uroczystość ta mogła się odbyć. W szczególności będzie musiała być zapewniona liturgiczna oprawa uroczystości mszy: odpowiedni ołtarz, nagłośnienie, klęczniki, miejsca siedzące dla młodych, księdza, gości oraz inne rzeczy, które zażyczy sobie ksiądz.

O czym warto pamiętać!!!

  • Kodeks Prawa Kanonicznego generalnie nie przypuszcza możliwości zawarcia związku małżeńskiego w miejscu innym niż kościół. Zatem warto wziąć pod uwagę, że marzenie ślubu kościelnego w plenerze, niestety może się nie ziścić lub droga do jego zezwolenia może być ciężka.
  • Jeżeli uda Ci się przekonać księdza udzielającego ślubu lub dostaniesz pozwolenie od biskupa – pamiętaj, że licencja, którą dostaniecie – określa konkretne miejsce i tylko tam jest ważna! Oznacza to, że nie ma możliwości nagle zmiany miejsca! Ceremonia musi się odbyć dokładnie w tym miejscu, które wskazuje licencja. Licencję tę załatwia się tylko w przypadku, gdy ceremonia ma odbyć się poza ścianami kościoła.
  • Jeżeli jednak się nie uda, zawsze możemy chociaż wyprawić niezapomniane i klimatyczne wesele w plenerze!

Czytaj też: O czym należy pamiętać organizując wesele pod halami namiotowymi



2 odpowiedzi na “Ślub kościelny w plenerze – jak przejść przez formalności”

  1. didymos pisze:

    Spotykam się z wieloma parami, które chcą wziąć ślub w plenerze i niestety zawsze otrzymują decyzję odmowną od lokalnego biskupa. W zeszłym roku znajomi dostali decyzję odmowną na 3 miesiące przed planowanym ślubem i zostali na lodzie.

  2. Mama pisze:

    Znaczy to że księżom nie zależy by mlodzi zawierali zwiazek małżeński.Mozna powiedziec albo w plenerze albo wcale.