Jak znaleźć idealne miejsce na wesele?

Szukanie idealnego miejsca na wesele to praktycznie pierwszy i jeden z najtrudniejszych punktów młodej pary na liście zadań, która zabiera się za organizację wesela.  W dużej mierze spowodowana z reguły dosyć dużymi utrudnieniami związanymi z dostępnością sali restauracyjnej w określonych terminach, szczególnie jeżeli zdecydowaliśmy się wziąć ślub w sezonie ślubno – weselnym.

Jednak termin to nie jedyny aspekt, którym musimy się kierować podczas wyboru miejsca, musi on zgrać się z pozostałymi, istotnymi aspektami – indywidualnymi dla każdej pary.

Jak zatem zacząć planowanie wesela? Jak przede wszystkim znaleźć idealne miejsce na uroczystość weselną, którą spełni nasze oczekiwania? Zapraszamy do dalszej części artykułu…

1# Lokalizacja & spełnienie wytycznych

Młoda para idąca ulicą ze swojego wesela.

fot. fotolia.com – Miejsce wesela to jeden z najbardziej istotnych kwestii udanego wesela. Znajdź miejsce, które zapewni spełnienie Waszych marzeń…

Szukając odpowiedniego miejsca na wesele należy zacząć od gości… Tak, konkretniej od oszacowania ilości gości, którą planujemy zaprosić na nasze wesele. Powinno się zaokrąglić szacowaną ilość osób do góry – tak na wszelki wypadek. W trakcie okazuje się jeszcze, że o kimś zapomnielibyśmy lub przyszła teściowa nie wyobraża sobie, żeby nie zaprosić jej bliskiej sąsiadki z rodziną na wesele jedynego syna 😉

Należy wówczas wziąć pod uwagę, że każda sala restauracyjna czy też dom weselny umożliwia ugoszczenie określonej ilości osób. Oczywiście z pewnością ktoś odmówi – nie wszystkim da się dogodzić co do terminu ślubu, jednak zasada jest taka, żeby podać większą ilość osób, niż mniejszą. Jeżeli niektórzy goście odmówią udziału w imprezie – nie będzie problemu. Jeżeli jednak okaże się, że będzie więcej gości niż może pomieścić sala – już tak.

Następnie przystępujemy do wyszukania miejsc (restauracji, domów weselnych). Zazwyczaj młodzi szukają miejsc, które nie są oddalone nie więcej niż 60-70 km od miejsca zamieszkania  – z wiadomych powodów – długi i kosztowny dojazd zarówno dla młodej pary jak i gości.

Jedni szukają miejsc w centrum miasta, lecz duża większość decyduje się jednak na bardziej zaciszne miejsca na obrzeżach miasta, gdzie zaznamy ciszy, spokoju i prywatności.

Kiedy już znamy oszacowaną ilość osób, którą chcemy zaprosić – praktycznie samoistnie selekcjonują się już nam miejsca – restauracje do których chcemy się udać. Większość sal tego typu posiada strony internetowe, na których jasno określa, ile osób pomieści dana sala.

Na co naprawdę warto zwrócić uwagę podczas wyboru miejsca:

  1. Jak już wspomnieliśmy wyżej – czy spełnia warunki co do szacowanej liczby gości.
  2. Czy ma parking. Pewnie będą osoby, które we własnym zakresie zapewnią sobie dojazd.
  3. Czy miejsce posiada pokoje do wynajęcia, np. dla gości, którzy są przejazdem. Oczywiście jest to opcja, warto się dowiedzieć, czy będą tacy goście, którzy będą chcieli zakwaterować się w tym hotelu.
  4. Czy są na terenie restauracji znajduje się taras, patio, ogród – jest to fajna opcja dla gości, którzy chcą odetchnąć świeżym powietrzem, a także zrobić sobie zdjęcia w pięknym ogrodzie.
  5. Czy są jakieś atrakcje dla dzieci: np. place zabaw.
  6. Czy miejsce posiada także inne sale i jak są rozmieszczone. Chodzi o to, aby goście innego wesela lub goście restauracyjni nie mięli ze sobą większej styczności oraz aby nie było problemu z wzajemnym przygłuszaniem się.

#2 Klimat, identyfikacja wizualna

Zastawa i dekoracja stołów na weselu

fot. fotolia.com – Klimat i styl miejsca musi pasować do motywu przewodniego wesela.

Ostatnio panuje moda na wesela z motywem przewodnim, gdzie wykonuje się całą identyfikację wizualną wesela, czyli idealne i przemyślane dopasowanie niemal każdego elementu w określonym stylu, kolorze, designie – wszystko w jednym, spójnym stylu.

To samo dotyczy dekoracji sali i tutaj ważna rzecz – należy dopytać się, czy jest możliwość przygotowania swojego wystroju, dodatków, itp. Jest wielu florystów i dekoratorów, którzy mogą stworzyć nam naprawdę bajkowy klimat, jednakże nie każda restauracja się na to zgadza. Narzucają swój własny styl i nie każdemu może on się podobać – często jest on kiczowaty i nie pasujący do naszego charakteru.

Należy także zwrócić uwagę na to, czy planowana przez nas identyfikacja wizualna oraz temat przewodni wesela będzie pasował do charakteru miejsca.

Jeżeli np. marzy nam się wesele w stylu rustykalnym, czy wiejskim – nie da się wyczarować takiego klimatu w surowym, nowoczesnym budynku i odwrotnie.

Dlatego, jeżeli decydujemy się na motyw przewodni, szukajmy najpierw miejsc, które będą do tego idealne, a w dodatku właściciele restauracji zgodzą się na możliwość wdrożenia własnego pomysłu na wystrój sali.

Warto także poprosić o aktualne zdjęcia i zerknąć na sposób ułożenia i dekoracji oraz wyposażenia stołów i zastawy.
Galerie domów weselnych na stronach internetowych są zazwyczaj bardzo rzadko aktualizowane i zupełnie nie przypominają tego, czego możemy się spodziewać na miejscu.

Jedzenie

Jedzenie to bardzo ważny punkt i najsurowiej oceniany przez gości. Nigdy nie wybierajcie miejsc niesprawdzonych, czyli takich w których nigdy nie mięliście okazji wypróbować jedzenia. Większość tego typu miejsc prowadzi także zwyczajną restaurację – warto, przed podjęciem decyzji zarezerwowania sali wybrać się parę razy na obiad i sprawdzić, czy dania są dobre, świeże oraz ładnie podane.

Dużo osób decyduje się na konkretne miejsce, ponieważ było tam na weselu jako gość i wywarło na nim pozytywne wrażenie. Wtedy sprawa jest już łatwiejsza, ponieważ wiemy jak smakuje jedzenie, widzimy w jaki sposób zostaje podawane oraz to czy zastawa jest czysta i ładnie skomponowana oraz jaki poziom prezentuje obsługa. Dobra obsługa jest bardzo ważna na weselu. Ma być niewidoczna, szybka, a jedzenie/napoje zawsze uzupełnione na czas!

Ważne jest także to, czy jest możliwość wyboru menu pod nasze oczekiwania, czy w tej kwestii są sztywne zestawy i pakiety menu weselnego.

Klimatyzacja

Z pewnością jest to bardzo istotny punkt, szczególnie w okresach letnich gdzie temperatury przekraczają 30 stopni. Jednak nic nie zaszkodzi dopytać się, czy jest ona systematycznie sprawdzana i czyszczona. Nie chcemy przecież, aby któryś z naszych gości się rozchorował albo źle poczuł, a niestety restauratorzy nie zawsze podchodzą do tego zgodnie z przepisami. Warto także w trakcie wesela popytać (szczególnie siedzące osoby), czy nie jest im za zimo.

W przypadku klimatyzacji rzadko zwraca się uwagę na małą, acz znaczącą kwestię – gdzie jest ona ulokowana. Dużym i permanentnie powielanym błędem sal weselnych jest to, że lokuje się ją tuż w bliskiej okolicy stolików, a nie parkietu tanecznego. I to jest jeden z najczęściej krytykowanych kwestii podczas/po weselu, często kończących się przeziębieniem wielu gości. Jeżeli w wybranej przez Was sali jest tak samo – zwrócicie uwagę na to, by temperatura nie była za niska.

Podsumowując…

Może się wydawać, że wybór miejsca na wesele to błaha sprawa, jednak tak nie jest. Zwróćmy uwagę na to, że ciężko jest znaleźć miejsce, które w 100% pasuje naszym oczekiwaniom i wymaganiom. Zawsze znajdzie się coś, z czego nie będziemy zadowoleni. Zawsze będziemy musieli wybierać pomiędzy jednym udogodnieniem, a drugim. W kwestię dochodzi jeszcze cena.

Coś dla indywidualistów znudzonych standardem

Hale namiotowe na wesele organizowane w plenerze przez firmę RAJT BIS

Fot. i realizacja: rajt.pl Wynajem hal namiotowych i namiotów oraz kompleksowa organizacja imprez plenerowych

Innym sposobem, który jest zdecydowanie bardziej elastycznym i do tego oryginalnym, jest zorganizowanie wesela plenerowego pod halami namiotowymi, czy też namiotami bankietowymi.

Jest to opcja dla tych, co szukają oryginalności i nie chcą iść na kompromisy. Chcą, by wesele wyglądało od a do z, całkowicie po ich myśli – począwszy od samego, wymarzonego miejsca, po najmniejsze detale dekoracji.

Wtedy też nie musimy się martwić, czy jedzenie będzie dobre – możemy zamówić catering, który np. jest nam dobrze znany i sprawdzony.

Niektórzy pomyślą, a co z kapryśną pogodą… Obecnie hale namiotowe są solidne i wytrzymałe, że nie straszny im deszcz, silny wiatry czy ostre słońce. A przy odpowiednim wyposażeniu namiotów halowych, wesele możemy wyprawić nawet w bardzo nastrojowej zimie, gdzie już samą dekoracją będzie śnieg, ozdoby i lampki świąteczne.

Ile mamy możliwości motywów przewodnich biorąc pod uwagę wesele plenerowe? Nieskończenie wiele! Przypuszczam, że ograniczeniem, może być tylko wasza wyobraźnia…Możliwość komentowania została wyłączona.