Planowanie ślubu cywilnego

Mimo, że od ponad 17-stu lat obowiązuje w Polsce konkordat, śluby cywilne nadal są i raczej zawsze będą popularne. Jednak od tego momentu (1998 r) – śluby cywilne ucierpiały na tym wizerunkowo. Zazwyczaj mówiąc o ślubie cywilnym spotykamy się bardziej ze współczuciem, niż z niepohamowaną radością, tak jak w przypadku ślubu kościelnego.

Z pewnością śluby cywilne nie przebiją ślubu kościelnego pod kątem statystyk, nie oznacza to jednak, aby traktować go jak tylko coś formalnego… Śluby cywilne wcale nie są gorsze i mniej ważne, a także pozbawione podniosłości i uroczystego charakteru. Ślub to ślub – ma jedno znaczenie, nie ważne gdzie, nie ważne jak, ważne z kim…

Jeżeli interesuje Was krótka lista od czego warto zacząć planowanie ślubu cywilnego,  zapraszamy do czytania dalszej części artykułu.

Od czego zacząć planowanie ślubu cywilnego?

#1 Termin ślubu

Nikogo chyba nie dziwi, że zaczynamy od właśnie tego punktu, gdyż ustalenie daty ślubu jest tak samo ważne zarówno przy ślubie kościelnym jak i cywilnym. Gdy nie mamy zaklepanego terminu, tak naprawdę ciężko nam zarezerwować restaurację lub dom weselny, fotografa, kamerzystę, zespół, itp. Można więc rzec, że od niego (terminu) wszystko się zaczyna.

Według Urzędu Stanu Cywilnego (USC) – ślub może się odbyć dopiero po miesiącu od załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. Natomiast USC przyjmuje zapisy na konkretny termin, nie wcześniej niż pół roku od wybranej przez was daty oraz godziny.

Co to oznacza?

Że jeżeli planujecie ślub w miesiącach najbardziej popularnych – czyli od kwietnia – maja do września, to może się okazać, że lekko nie będzie! Tak naprawdę, nie tylko ciężko o wymarzoną datę ślubu kościelnego w sezonie ślubnym – ślub cywilny w tym okresie także przeżywa rozkwit.

Zgodnie z tą informacją, jeżeli planujecie ślub 15 sierpnia – do USC powinniście się wybrać nie wcześniej (i najlepiej nie później) niż 15 lutego. Oczywiście warto spróbować wybrać się trochę wcześniej, czasami uda się trafić na urzędnika/urzędniczkę, która nie jest aż tak dokładną formalistką, trzymającą się sztywno dat i zarezerwuje Wam (póki co ołówkiem) termin, który należy przyjść i potwierdzić z półrocznym wyprzedzeniem.

 

#1.2 Wybór Urzędu Stanu Cywilnego.

Punkt ten oznaczyliśmy numerem #1.2 nie przez przypadek! Wybór USC jest na równi z wyborem terminu. O ile w mniejszych miastach nie ma z tym problemu, ponieważ zazwyczaj mamy do wyboru tylko jeden urząd, tak w większych miastach wybór a zarazem dylemat też jest większy!

Inną kwestią jest też to, że od 1 marca 2015 – ślub cywilny możemy wziąć poza murami urzędu stanu cywilnego (czytaj więcej), co z pewnością uszczęśliwi tych, którzy marzyli np. o ślubie, a nawet weselu plenerowym.

 

Na co zwrócić uwagę wybierając USC?

1. Szacunkowa ilość gości

I należy tu zliczyć nie tylko ilość gości zaproszonych na późniejsze wesele, lecz też tych, którzy również chcieliby być obecni w tym ważnym dla Was dniu. Na podstawie tej szacunkowej ilości osób, powinniście szukać odpowiedniego USC tak, aby bez problemu pomieścił wszystkich uczestników uroczystości. Przy większej ilości osób warto zwrócić uwagę na to aby korytarz był odpowiednio duży, sala posiadała odpowiednią ilość miejsc siedzących, a także by posiadał przestronną salę życzeń.

2. Parking

Obecność parkingu oraz jego pojemność w okolicy wybranego USC to również istotna kwestia. Warto się zorientować jak wygląda sytuacja parkingu w okolicy USC, aby zapewnić gościom możliwość bezproblemowego zaparkowania w okolicy urzędu, aby uniknąć sytuacji spóźnienia związanego z szukaniem przez gości parkingu.

2. Oprawę muzyczną

Jeżeli chcecie, aby podczas uroczystości towarzyszyła Wam muzyka, musicie dowiedzieć się czy Urząd Stanu Cywilnego ma podpisaną umowę z wykonawcą i czy jest ewentualna możliwość wynajęcia kogoś z zewnątrz.

Niestety w wielu przypadkach, USC ma podpisaną umowę z osobą, która wygrała przetarg na garnie na ślubach, w związku z tym nie ma możliwości wynajmu osoby z zewnątrz. Zanim zdecydujecie się na muzykę, warto wcześniej upewnić się w który dzień odbędzie się ślub, na którym dana osoba będzie grała. Lepiej nie ryzykować w ciemno, gdyż może okazać się, że cisza byłaby jednak lepsza 🙂

Oczywiście za oprawę muzyczną w trakcie ceremonii trzeba dodatkowo zapłacić – koszt ok. 100 zł.

3. Uczczenie zawarcia związku małżeńskiego szampanem

Czy warto, czy nie – jest to sprawa dosyć indywidualna. Cena również zależy od ilości gości. Warto dowiedzieć się także o dodatkowe kwestie finansowe, które możemy ponieść związku z tą „usługą” – np. co w przypadku gdy ktoś rozleje szampana / stłucze kieliszek, itp.

 

Ślub cywilny - niezbędne formalności oraz dokumenty2. Dokumenty

Aby zarezerwować ostateczny termin ślubu cywilnego, będą Wam potrzebne następujące dokumenty, takie jak:

  • Skrócone odpisy Waszych aktów urodzenia. Jeżeli nie mieszkasz w rodzinnym mieście, obecnie nie musisz się specjalnie do niego wybierać, aby go otrzymać – w 2015 roku wprowadzono elektroniczny system.
  • Dowody osobiste. 
  • Jeżeli któryś z Was jest wdowcem – skrócony akt zgonu poprzedniego małżonka.
  • Jeżeli któryś z Was jest rozwodnikiem – odpis poprzedniego małżeństwa wraz z dołączoną adnotacją o rozwodzie bądź oryginał prawomocnego orzeczenia sądu w sprawie rozwodu.
  • Jeżeli kobieta jest nieletnia – pomiędzy 16 a 18 rokiem życia – musi przedstawić specjalne postanowienie sądu, które umożliwi jej zawarcie związku małżeńskiego.

Zostaniecie także poproszeni o złożenie swoich podpisów na dokumencie mówiącym o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

 

Uwaga!!

Przed udaniem się do USC i złożeniem powyższych dokumentów – przedyskutujcie jak będziecie nazywać się po ślubie oraz jakie nazwisko otrzymają w przyszłości Wasze dzieci. Może dla niektórych to może oczywiste, jednak zdarzają się przypadki pewnych niedomówień przyszłych małżonków w momencie składania dokumentów. W związku z tym lepiej załatwcie to między sobą w domu, niż przed skrępowanym urzędnikiem 😉

Przy wybieraniu nazwiska dla dziecka/dzieci – zwróćcie uwagę na końcówki fleksyjne nazwisk zarówno dla dziewczynki, jak i chłopca, jeżeli nazwisko się odmienia, by nie mieć potem dodatkowych problemów podczas rejestracji Waszych dzieci w urzędzie.

Jeżeli wszystkie formalności zostaną dopełnione – musicie zapłacić 84 zł za wydanie aktu małżeństwa. Od tego momentu – należy zacząć przygotowania do ślubu i wesela.

 

FAQ – popularne pytania o odpowiedzi odnośnie ślubu cywilnego

1. Ile trwa ślub cywilny?

Ślub cywilny z reguły trwa od 15 min – 30 min. Standardowo wygląda to tak, że przyszli małżonkowie wraz z świadkami wstawiają się w USC kilkanaście minut przed ceremonią. W trakcie uroczystości urzędnik wygłasza specjalną mowę podczas której małżonkowie powtarzają słowa przysięgi. Ceremonia kończy się podpisaniem aktu małżeństwa oraz standardowym i symbolicznym nałożeniem sobie na palce obrączek.

2. Czy ślub cywilny mogą wziąć osoby będące już w związku małżeńskim, które nie zakończyły się rozwodem lub śmiercią współmałżonka?

Nie. Aby wziąć ponowny ślub cywilny trzeba mieć jasną sytuację.

3. Czy ślub cywilny mogą wziąć pary tej samej płci?

Nie. W Polsce nie ma możliwości udzielania ślubu osobom mającym tę samą płeć.

4. Czy wypada na ślub cywilny ubrać białą suknię ślubną?

Oczywiście. Ślub cywilny jest tak samo ważnym wydarzeniem, jak ślub kościelny, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, aby tego dnia nie ubrać wymarzonej sukni ślubnej z welonem oraz innymi dodatkami.

5. Czy ślub cywilny posiada tą samą uroczystą i podniosłą atmosferę, tak jak ślub kościelny?

Oczywiście. Wszystko zależy od Was samych oraz od gości i tego jaką stworzycie atmosferę. Jeżeli na uroczystości będą wszyscy ważni dlŚlub cywilny w plenerzea Was ludzie – rodzina i znajomi, będziecie mieli pozytywne nastawienia, zadbacie o eleganckie i odświętne ubrania – atmosfera na pewno nie będzie drętwa i formalna, a także mało uroczysta.

Ponadto możecie zadbać także o oprawę muzyczną oraz poczęstowanie gości szampanem po ceremonii – zarówno alkoholowym jak i bezalkoholowym (dla kierowców), co będzie dodatkowym, uroczystym akcentem.

Ponadto – jak już wyżej wspomnieliśmy, od tego roku jest możliwość zorganizowania ślubu poza murami USC, np. w plenerze wśród pięknie przygotowanego i przystrojonego miejsca, gdzie wokół roztaczają się zapierające dech w piersiach widoki – z pewnością zapewni to uroczystą i niepowtarzalną atmosferę oraz podniosłość uroczystości, która przebije nie jedn ślub kościelny 😉 W organizacji takiego niezapomnianego ślubu cywilnego w plenerze może pomóc Ci doświadczona firma: www.rajt.pl



Jedna odpowiedź do “Planowanie ślubu cywilnego”

  1. martusia571 pisze:

    Kto stroi sale w USC Para młoda czy Urząd oraz Szampan załatwia Para Młoda aby uczcić zawarcie związku małżeńskiego ?