Potrzebujesz pomocy przy organizacji wesela? Skorzystaj z usług wedding planera!

Wiele narzeczeństw – a konkretnie młodych pań nie umie się doczekać momentu, kiedy zabiorą się za organizację swojego wesela – od początku do końca – tak, aby wszystko było tak jak sobie to zaplanowały z najmniejszymi szczególikami. Ale czy samodzielne organizowanie wesela to na pewno dobry pomysł?

Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, czy nie potrzebujesz fachowej pomocy i wsparcia podczas planowania i organizowania tak ważnego dnia w Twoim życiu!

Z reguły nie wygląda to tak ładnie i płynnie jak mogłoby się to wydawać z początku. Wiąże się z tym dużo stresu, nieprzespanych nocy, wiecznej pogoni, załatwiania, planowania, zamieszania i to bez gwarancji, że wszystko będziemy w stanie zorganizować tak, jak sobie to wymarzyliśmy na samym początku planowania.

Do tego często dochodzą sprzeczki z najbliższymi, którzy nie dokończa akceptują nasze wybory. Można by powiedzieć tyle hałasu o nic – przecież to tylko jeden/dwa dni zabawy, o co tyle rabanu? A jednak w głębi duszy chcemy, aby uroczystość weselna była bajkowa, idealna, niezapomniana i bez żadnych niespodziewanych oraz kłopotliwych sytuacji. Chcemy, aby ten dzień wszyscy nasi bliscy zapamiętali i często wspominali z uśmiechem na twarzy.

Nasuwa się nam jednocześnie pytanie, czy nie lepiej byłoby wtedy skorzystać z usług konsultantów ślubnych, tzw. wedding planerów i mieć problem z głowy, nie stresować się czy coś nie wyjdzie lub czy czegoś nie jesteśmy w stanie zorganizować i zawsze mieć obok siebie osobę, która w każdym kroku będzie nam towarzyszyła i doradzała najlepsze rozwiązania.

 

Kim jest wedding planer?

Konsultantka ślubna - wedding planer wśród białych suknii ślubnychWedding planer to po prostu konsultant ślubny, który perfekcyjnie zna się na branży ślubnej i weselnej oraz bezbłędnie się w niej odnajduje.

Konsultant ślubny powinien znać rynek na którym działa i na którym się porusza, ponieważ musi wiedzieć jacy usługodawcy będą w stanie zrealizować oczekiwania Młodej Pary. Powinien być zarówno świetnym negocjatorem, który będzie umiał wynegocjować korzystniejszą dla nas stawkę za różnego rodzaju usługi jak wynajęcie sali restauracyjnej lub domu weselnego, wynajęcie kamerzysty, fotografa, samochodu, itp.

Powinien być także osobą, która świetnie spisuje się jako psycholog czy też mediator w przypadku nieporozumień np. z przyszłą teściową, która całkowicie chce zburzyć naszą początkową wizję.

To osoba o niesamowitej sprawności logistycznej, która zadba, aby wszyscy goście nie mieli problemu z bezpiecznym dojazdem oraz powrotem z uroczystości oraz o to, żeby wszystko odbyło się w zaplanowanym czasie co do minuty. Jest pierwszą pomocą w nagłych i nieprzewidzianych sytuacjach, która zawsze wychodzi z nich obronną ręką. Można wręcz rzec, że to najlepsza/y przyjaciel/przyjaciółka, która nie tylko zniesie naszego ciągłego paplania o ślubie i weselu, ale także osoba, która zawsze pomoże nam podjąć dobrą decyzję.

 

Obawy związane z zatrudnieniem konsultanta ślubnego

Często obawy związane z zatrudnieniem konsultantki ślubnej wiążą się z całkowicie błędnymi założeniami, które sami sobie wyimaginowaliśmy, albo które usłyszeliśmy od osób, które tak naprawdę też nigdy nie miały z takim konsultantem/tką bliższej styczności. Poznajmy więc najczęstsze BŁĘDNE obawy, które nas odwodzą od tego by zatrudnić wedding planera:

 

Błędne założenie nr 1: Nie będziemy mieli wpływu na ogólny przebieg, charakter i wygląd naszego wesela

Profesjonalny konsultant ślubny zawsze bacznie słucha swoich klientów i bierze pod uwagę zdanie swoich klientów. Może jedynie zaproponować swoją wizję popierając je argumentami, ale nigdy nie może swojej woli nam narzucić.

Naprawdę warto zawsze rozważyć opcję konsultanta, gdyż jest w tej sferze osobą bardziej doświadczoną niż my, aczkolwiek nie znaczy to, że za każdym razem musimy się z nim/ą zgadzać. Konsultant musi wszystkie kwestie zawsze uzgadniać ze swoimi klientami i po zdefiniowaniu wszystkiego jest odpowiedzialny/a za wszelkie negocjacje oraz przypilnowanie terminów i jakości realizacji, a także warunków umowy zawartej z podwykonawcami. Oznacza też to, że to my ostatecznie decydujemy jaki będzie nasz bukiet ślubny, jaki kolor będą miały dodatki, a nawet jeżeli będziemy mięli ochotę zrobić samemu prezenciki dla gości, będziemy je robić bez żadnej dezaprobaty.

Decydując się na pomoc firm zajmujących się planowaniem wesela, w żaden sposób nie tracimy kontroli nad całym procesem ich przygotowań – wręcz przeciwnie – zyskujemy profesjonalnego doradcę, który umożliwi nam dostęp do miejsc bądź wiedzy, do której same nie byłybyśmy w stanie dotrzeć, mało tego – pomoże podjąć nam decyzję, gdy nie jesteśmy zdecydowane, zajmie się wszystkimi umowami, dopilnuje realizację i w razie jakiś nieścisłości, czy problemów weźmie wszystko na swoje barki, nie zawracając nam głowy.

 

Błędne założenie nr 2: Nie stać mnie na skorzystanie z usług wedding planera

Usługi firm zajmujących się kompleksową organizacją wesela lub indywidualnych konsultantów ślubnych, wcale nie są takie drogie, jak z pozoru mogłoby się to wydawać – chyba, że mamy niezwykle nadzwyczajne i wymyślne zachcianki, których realizacja wymaga większego nakładu czasu, pracy i kosztów. Wynagrodzenie konsultantów ślubnych często jest stricte dostosowane do zakresu pełnionych zadań. Są firmy lub osoby, które rozliczają się za efekt, czyli wykonane zlecenie. Są też takie, które pobierają procent od całości budżetu weselnego.

Nie zważając na formę rozliczeń wedding planerów, należy zapamiętać, że do zadań konsultanta ślubnego należy także negocjacja zniżek u podwykonawców, które po zsumowaniu mogą nawet w całości pokryć koszty jego zatrudnienia, a jak już zostało to wyżej przedstawione – jego zakres obowiązków jest znacznie szerszy niż negocjowanie cen.

 

Błędne założenie nr 3: Nie będę mógł/mogła decydować o wyborze podwykonawców.

Oczywistością jest, że wszelkie agencje, firmy i konsultanci ślubni współpracują z różnymi wypróbowanymi podwykonawcami i oczywiście, że wiąże się z tym fakt, że będą je polecać. Nie oznacza jednak to że firmy te są najdroższe i że koniecznie musisz skorzystać właśnie z ich usług. Jeżeli macie tylko ochotę i czas, możecie poszukać kogoś innego. Warto jednak zwrócić tutaj uwagę na to, że te polecane firmy są już sprawdzone i wiemy, że nie ma mowy o rozczarowaniu. W sytuacji, w której decydujemy się sami poszukać innej firmy, na temat której nie mamy żadnych wiadomości, rekomendacji, czy poleceń znajomych, może – nie musi okazać się, że nie spełnia naszych wymagań, ale wtedy będzie już za późno na odkręcanie.

Dlatego lepiej zadać sobie pytanie, czy nie lepiej zaufać firmą już wypróbowanym, tym bardziej, że wedding planerzy nie współpracują tylko z jedną firmą z danej działki. Najczęściej jest ich kilka, nawet kilkanaście, dlatego i tak będziecie mieli możliwość wyboru. Co więcej, łatwiej uzyskać im dla Was rabat, ponieważ wiąże się to z ich okresową współpracą. Profesjonalne firmy i agencje nigdy, przenigdy nie podejmują decyzji za klienta lub wbrew jego oczekiwaniom, czy też narzucając swoją wolę. Zawsze dają wybór co do usług, produktów, dostawców, oraz pozostawiają wolną rękę co podejmowania wszystkich ostatecznych decyzji.

 

Błędne założenie nr 4: Kiedy zdecyduję się na konsultantkę ślubną będzie chciała zorganizować wszystko od początku do końca, co wiąże się z dużymi kosztami

Panna młoda stojąca na plażyKolejne założenie, które o dziwo jest najczęściej podkreślane, niemniej jest ono nieprawdziwe.

Tak naprawdę konsultanta ślubnego możemy wynająć w dowolnym momencie, prosząc o pomoc w określonym momencie lub do określonych zadań. Oznacza to, że nie będzie ona/on zajmował się niczym innym, co nie zostało uwzględnione w jej/jego obowiązkach.

Przykładowo: Jeżeli szukasz hal namiotowych na wesele plenerowe i chcesz, aby konsultantka zajęła się znalezieniem firmy wynajmującej hale namiotowe, która dodatkowo zapewni całe wyposażenie oraz pełną ich dekorację – zajmie się tylko tym i tylko za ten zakres obowiązków będzie się rozliczała.

Możecie być wtedy pewni, że nie będzie się interesowała bukietem panny młodej, autem, którym przyjedziecie, ani inną rzeczą. Warto nie mniej jednak zastanowić się już na samym początku z czym sobie poradzicie sami, a z czym potrzebowalibyście pomocy. Kompleksowe usługi zazwyczaj kosztują trochę mniej. Oczywiście nie ma żadnego problemu, gdy w trakcie okaże się, że chcecie poszerzyć zakres obowiązków konsultantki.

 

Czy naprawdę potrzebuję pomocy konsultantki ślubnej w organizacji swojego wesela?

 • Tak, jeżeli uważasz, że się nie nadajesz na zorganizowanie i zsynchronizowanie wszystkiego.
 • Tak, jeżeli nie masz czasu się tym zająć ze względu na pracę lub inne obowiązki.
 • Tak, jeżeli masz mało czasu na zorganizowanie wesela (profesjonalnym agencjom starczy zaledwie 3 miesiące, aby Twoje wesele było jak w bajce).
 • Tak, jeżeli chcielibyście oryginalne i niesztampowe wesele, np. wesele w plenerze pod namiotami. Ma to też plusy w tym, że wedding plenerom udaje się szybciej przekonać do takich pomysłów Urząd Stanu Cywilnego. (od 1 marca ślub cywilny może być odprawiony poza murami USC – <czytaj więcej tutaj>)
 • Tak, jeżeli nie masz do końca pomysłu lub koncepcji jak chcesz, żeby wyglądał Wasz ślub.
 • Tak, jeżeli nie masz pojęcia jak zrealizować swoją koncepcję i pomysł.
 • Tak, jeżeli masz problem z podejmowaniem decyzji.
 • Tak, jeżeli pragniesz po prostu czerpać niesamowitą przyjemność z przygotowań w linii podejmowania decyzji – co mi się podoba i co chciałabym mieć, tak by było doskonale i nieskazitelnie jak na zagranicznych filmach, a z całym zarządzaniem, finalizowaniem i realizacją oraz stresem z tym związanych nie mieć nic wspólnego.
 • Tak, jeżeli chcesz uniknąć konfliktów z najbliższą rodziną w kwestiach co komu się podoba – osoba postronna potrafi znaleźć złoty środek, aby każdy był zadowolony.
 • Tak, jeżeli chcesz uniknąć niepotrzebnego stresu, nieprzespanych nocy i zamieszania, oraz
 • Tak, jeżeli na swoim własnym weselu chcesz się dobrze bawić, kompletnie się nie przejmując niczym, a czas narzeczeństwa poświęcić na miłe chwile spędzone z ukochaną osobą.


2 odpowiedzi na “Potrzebujesz pomocy przy organizacji wesela? Skorzystaj z usług wedding planera!”

 1. Anna pisze:

  Jestem świeżo upieczoną mężatką i przy planowaniu oraz organizowaniu wesela pomogła mi właśnie konsultantka ślubna. Dziewczyny, naprawdę warto!!! Taka pomoc jest nieoceniona!! Tym bardziej, jeżeli ma się pracę i mało czasu na organizację. Pani konsultantka bardzo mi pomogła, nie wiem czy bez niej byłoby tak wspaniale i wszystko zapięte na ostatni guzik, nie mówiąc już, że o połowie rzeczy nie miałam nawet pojęcia. Jeżeli macie naprawdę kogoś poleconego, nie wahajcie się. Koszty nie są takie duże, a jeszcze moja konsultantka miała niesamowite zdolności targowania się o rabaty :))

 2. Jagoda pisze:

  Przed przeczytaniem tego artykułu nie wiedziałam, że istnieje taki zawód jak: „wedding planer” – człowiek jednak uczy się przez całe życie, niemniej nie zdecyduję się na usługę specjalisty, bo szkoda mi pieniędzy – sama zorganizuję sobie ślub i wesele.