Czego nie wypada robić na weselu plenerowym – etykieta dla gości
Zazwyczaj wesela odbywają się w sezonie wiosenno – letnim z większym naciskiem na sezon letni, dlatego coraz więcej Młodych Par decyduje się na wykorzystanie uroku pięknej, słonecznej i ciepłej pogody, organizując przyjęcie weselne w plenerze w romantycznych namiotach weselnych.
Forma takiego przyjęcia jest nieco mniej formalna i „sztywna” niż w domach weselnych, w związku z tym zaproszeni goście prędzej decydują się na luźniejsze i bardziej swobodniejsze kreacje. Ponadto, słońce oraz ciepła pogoda wprawia nas w lepszy, bardziej imprezowy nastrój… I dzięki temu łatwo możemy zapomnieć, że uczestniczymy w tak samo ważnej i ceremonialnej uroczystości weselnej, która wymaga od nas kultury i odpowiedniego zachowania.
Aby nie zaliczyć przysłowiowej wpadki, zapraszamy do zapoznania się z poniższymi poradami etykiety gościa wesela plenerowego. W innym artykule poruszymy generalne zasady Savoir-vivre na weselu, bez względu na to czy jest to tradycyjne wesele w sali, czy w plenerze.
Etykieta gościa na weselu plenerowym
1. Strój
Czy to wesele plenerowe, czy też tradycyjne – organizowane w sali restauracyjnej, należy pamiętać, że biel i jej odmiany, jest zawsze zarezerwowana dla Panny Młodej.
Zdajemy sobie sprawę z tego, że lato to czas, gdy chętniej zakładamy lekkie, zwiewne i jasne sukienki, które też królują w tym sezonie w sklepach odzieżowych, jednak należy postawiać się z tej drugiej strony i pomyśleć, jak Ty byś czuła się w dniu swojego ślubu, gdyby któraś z Pań założyła białą sukienkę? No właśnie…
Mówiąc o bieli mamy także na myśli wszelkie kolory i odcienie do niej zbliżone, czyli ecru, jasno-kremowe, śmietankowe, kość słoniowa, naturalna biel, itp.
Tradycję tą należy uszanować i wszelkie białe koktajlowe sukienki zostawić na inną okazję. Jeżeli koniecznie chcesz coś jasnego, polecamy sukienki np. w kolorach pastelowych, które od kilku sezonów są również bardzo modne.
Jeżeli chodzi o krój kreacji – zwiewne sukienki na ramiączkach to fajne rozwiązanie na imprezy plenerowe, jednak pamiętajmy, że jest to uroczyste przyjęcie weselne, a przed nim odbywa się najważniejsza i bardzo formalna część – ślub, najczęściej w kościele. Starajmy się wybrać kreację, która będzie stosowna do okazji. Po części bardziej formalnej, jak właśnie wspomniany wcześniej ślub oraz po uroczystym obiedzie, możemy spokojnie się przebrać w coś bardziej wygodnego – szerzej opiszemy tą kwestię w następnym punkcie.
Jeżeli chodzi o mężczyzn – bez względu na pogodę, elegancki garnitur jest jak najbardziej na miejscu. Oczywiście można darować sobie kamizelkę, jednak podstawa, czyli koszula, krawat /muszka spodnie z garnituru i marynarka powinna być zachowana.
Wielu stylistów twierdzi że koszula powinna być z długim rękawkiem, jednak w upalne dni można pójść na ustępstwo i wybrać tą z krótkim rękawem. Aczkolwiek w przypadku koszuli, po ceremonii ślubnej można zawsze rękawki podwinąć, co będzie się równie dobrze i nonszalancko prezentowało. Po części formalnej, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdjąć marynarkę.
2. Przebieranki
Dużo ludzi uważa przebieranki na weselach za nonsens. Na weselu plenerowym, w szczególności w upalny dzień, przebieranki są jak najbardziej wskazane. Tak jak wspomnieliśmy w powyższym punkcie, wesela plenerowe nie są aż tak formalne i nie każdy strój odpowiedni do kościoła, będzie dobrze spisywał się w dalszej części uroczystości – na imprezie plenerowej. Z kolei luźniejsze, wygodniejsze stroje odpowiednie na imprezę plenerową mogą być nieodpowiednie na część formalną – ślub oraz porę obiadową.
Drugą istotną kwestią jest też pogoda – w przypadku upałów, dobrze mieć coś na zmianę, w razie jak się np. spocimy podczas zabawy. Oczywiście są klimatyzowane namioty weselne, jednak wiadomo jak to jest, nie siedzimy przez cały czas trwania imprezy w sali czy namiocie.
Więc wyjściem jest albo znalezienie takiej kreacji, która dobrze spisze się zarówno podczas ceremonii, jak i już samej imprezy, albo właśnie przygotowanie dwóch zestawów ubrań. Należy jednak zwrócić uwagę, aby ten mniej oficjalny strój był nadal schludny i elegancki, pamiętajmy że jest to ważna uroczystość. Nie wskazane będzie w tym wypadku założenie dżinsów, co gorsza szortów oraz zwykłego t-shirta, chyba że Młoda Para zarządzi inaczej. Pamiętajmy jednak aby nadal wyglądać schludnie i elegancko.
3. Zachowanie umiaru
Jak to my Polacy, lubimy sobie na weselu dobrze zjeść i wypić. Jednak należy pamiętać też, że alkohol + słońce to nie zawsze najlepsza mieszanka. Gdy jest ciepło, nawet osoby mało pijące, chętniej sięgają po drinki, najlepiej te kolorowe, z pozoru niewinnie wyglądające. Bez względu na to, czy szczycisz się mocną głową, czy też nie – zachowaj umiar!
Ważne w tym przypadku, aby często sięgać także po inne napoje – soki lub najlepiej zimną wodę, w innym przypadku możesz ośmieszyć siebie i wprowadzić w zakłopotanie gospodarzy imprezy, a tego byście raczej nie chcieli? Poza tym alkohol i upał to niewielki krok do odwodnienia, dlatego koniecznie częściej sięgaj po wodę, chociażby z tego względu.
Powyżej omówione kwestie to te wg nas te najistotniejsze z punktu widzenia wesel lub innych imprez plenerowych. Oczywiście oprócz tego obowiązują też inne zasady dobrych manier, które opiszemy dokładnie w odrębnym artykule.
Jeżeli macie jakieś inne propozycje zasad etykiety zachowania na ślubach i weselach plenerowych będąc gościem lub o czym pamiętać, serdecznie zapraszamy do komentowania.
Cenne porady