Jak wygląda ślub i wesele w czasach pandemii?

Jednym z wielu sektorów, które odczuły dotkliwe skutki pandemii i musiały dostosować się do bardzo restrykcyjnych zasad jest branża ślubna. Warto zaznaczyć, że wiele firm, które do tej pory nie narzekały na brak pracy, przez pandemię covid-19 straciło niemal całkowicie zarobki. Tak długi przestój w prowadzeniu działalności zmusił wiele firm do zamknięcia dotąd dobrze prosperujących firm w branży ślubnej i przebranżowienia się. Czy w związku z tym, kiedy dojdzie do poluzowania obostrzeń i możliwości organizowania takich uroczystości jak ślub i wesele, będzie problem ze znalezieniem doświadczonych fachowców? Scenariusz jest bardzo możliwy.

Ślub i wesele w pandemii koronawirusa covid-19. Jak obecnie wygląda sytuacja?

W przeciągu ostatniego roku, można zaobserwować trzy najczęściej powtarzająca się scenariusze, jeżeli chodzi o kwestie związane z zawieraniem związków małżeńskich w czasach pandemii koronawirusa covid-19.

Całkiem spora część par, które przekładały datę ślubu i wesela, postanawia ostatecznie wziąć sam ślub bez organizowania przyjęcia weselnego. Inni decydują się na zorganizowanie kameralnego wesela w plenerze, w swoim ogrodzie dla najbliższej rodziny.

Ślub i wesele w plenerze w dobie pandemii covid-19 to obecnie najbardziej popularne i najbezpieczniejsze rozwiązanie.

O tyle, o ile na początku mogło się wydawać, że czas pandemii nie potrwa długo i wkrótce wszystko wróci do normy, tak obecnie ostatnie wieści ze świata nie są najbardziej optymistyczne, dlatego narzeczeni nie chcą już czekać i korzystają z tego, co aktualnie jest możliwie. Taką opcją może być właśnie wynajem namiotów, które w razie niepogody umożliwią schronienie gościom oraz przestrzeni cateringowej.

Sprawdź też: Ślub w plenerze – jak przejść przez formalności.

Fot. Realizacja namioty weselne, krzesła glamour i stoły: RAJT (www.rajt.pl)

Wesela w namiocie to już nie taka nowość – od kilku lat coraz bardziej zyskują na popularności i są bardzo chętnie wybierane przez Młode Pary. Śluby i wesela w plenerze są nie tylko bardzo efektowne, ale obecnie w czasach pandemii – najbezpieczniejsze. Umożliwiają zachowanie wszelkich standardów bezpieczeństwa oraz naturalną wentylację.

Ślub na zoomie

Z kolei nowością stały się transmisje LIVE ze ślubu z Urzędu Stanu Cywilnego. Takim przykładem może pochwalić się USC w Gdyni. Młodzi Państwo po złożeniu odpowiedniego wniosku, mogą liczyć na przeprowadzenie przez USC transmisji LIVE dla bliskich i znajomych Młodej Pary z ceremonii zaślubin, bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jest to bardzo fajna inicjatywa Urzędu, ponieważ w Urzędach Stanu Cywilnego Młodej Parze mogą towarzyszyć tylko świadkowie. Może nie są to nadal śluby marzeń, ale dla osób, które nie chcą lub nie mogą czekać na „lepsze czasy”, takie rozwiązanie sprawia, że nie czują się samotni w tak ważnej dla nich uroczystości.

Transmisje LIVE mają miejsce także w kościołach, gdzie także obowiązuje limit osób. Jedna osoba z rodzinny transmituje dla bliskich ceremonię zaślubin. Dzięki czemu osoby, które nie mogły z różnych przyczyn być tego dnia z Młodą Parą, mogą chociaż w ten symboliczny sposób przeżywać to razem. Niejednokrotnie Młodzi po ceremonii zaślubin łączą się wirtualnie z gośćmi na zoomie, na wspólny toast. Optymistyczne w tych czasach jest to, że mimo dużych trudności i nieprzewidywalnych czasów, staramy się znaleźć najlepsze w danej chwili rozwiązanie.

Fot. Ślub plenerowy | Źródło: Fotografia ślubna Roman Jagodziński

Kolejnym, często spotykanym scenariuszem na ślub i wesele w czasach pandemii covid-19 jest – przełożenie daty ślubu. Rozwiązanie to było w szczególności najczęściej praktykowane na początku wybuchu pandemii. Pary te decydowały się na przełożenie daty na za rok, licząc, że do tego czasu sytuacja będzie opanowana. Niestety jak obserwujemy, sytuacja w obecnym roku jest jeszcze bardziej poważna, w związku z tym, część par decyduje się na kolejne przesunięcie terminu o rok. Jest to całkowicie zrozumiałe, natomiast również wiąże się z dość dużym ryzykiem.

Nie wiemy, jaka sytuacja czeka nas za rok i czy wróci już wszystko do normalności. Problemem jest również wspomniana na samym początku dostępność do usług profesjonalistów z branży ślubnej. Wielu z nich zakończyło działalność, a ilość ślubów i wesel jaka może namnożyć się z ponad już 1,5 rocznej przerwie + aktualne sezony może doprowadzić do tego, że w przyszłym roku będzie problem ze znalezieniem wolnego lokalu, fotografa ślubnego, zespołu czy DJ’a, a także wielu innych fachowców. Trzeba mieć to na uwadze, jeżeli planujemy przełożenie lub wyprawienie ślubu i wesela w przyszłym roku.Możliwość komentowania została wyłączona.