Ślub cywilny w plenerze? Teraz to możliwe!

Jeszcze do niedawna, aby w Polsce było możliwe zawarcie związku małżeńskiego w innym miejscu niż Urząd Stanu Cywilnego trzeba było mieć naprawdę konkretny powód, np. przebywanie w zakładzie karnym lub szpitalu jednego z narzeczonych. Jeżeli przedstawiło się urzędnikowi dokument, w którym podany był dany powód, młoda para nie ponosiła również żadnych dodatkowych kosztów, nawet za dojazd urzędnika do danego miejsca.

Dla tych osób, które niestety lub stety nie miały takiego powodu, a marzyły o ślubie np. w plenerze – obecnie nic już nie stoi na przeszkodzie, aby urzeczywistnić swoje marzenie… A wszystko dzięki nowelizacji ustawy o ślubach cywilnych, która weszła w życie dokładnie 1 marca 2015 roku. Daje ona młodej parze wolną rękę oraz  znacznie większe możliwości w kwestii wyboru miejsca, w którym chcieliby zapieczętować swój związek!

 

Co należy zrobić, aby móc wziąć ślub cywilny poza murami USC?

Ślub cywilny w plenerze

Teraz każdy może ziścić marzenie o pięknym i romantycznym ślubie plenerowym…

Oczywiście i w tym przypadku nie obyło się od narzucenia określonych wymogów, które dla niektórych mimo wszystko będą nadal przeszkodą, aby urzeczywistnić marzenie o zawarciu małżeństwa poza USC (Urzędem Stanu Cywilnego).

Jednym z wymogów przywileju zorganizowania ślubu poza USC jest konieczność zapłaty 1000 zł. Dla jednych jest to może śmieszna kwota, dla drugich – kolosalna. Tym bardziej, że obecnie wyprawienie standardowego wesela to umówmy się – nie mały wydatek i zazwyczaj liczymy się wtedy z każdą wydaną złotówką.

 

Dlaczego wprowadzono dodatkową opłatę za ślub cywilny poza USC?

Jak to mówią – coś za coś. Trzeba liczyć się z tym, że urzędnik musi dojechać do danego miejsca. Kwota ta ma również pokryć koszty związane z koniecznością zaangażowania dodatkowych osób, niezbędnych podczas uroczystości zaślubin. Skorzysta na tym gmina, do której młoda para uda się z tą prośbą, ponieważ to ich budżet zasilą pieniądze zapłacone za odprawienie wesela poza murami USC.

Do bardziej pozytywnych wiadomości można zaliczyć to, że wówczas zostanie znacznie usprawniony obieg dokumentów w urzędach. Pracownicy będą zobowiązani do elektronicznej rejestracji akt małżeństw, a także urodzeń i zgonów. Dzięki temu odpisy będziemy mogli odbierać w dowolnym urzędzie na terenie całego kraju.

Drugim wymogiem jest oczywiście konieczność zagwarantowania urzędnikowi godnego miejsca, które zapewni powagę ceremonii, a także bezpieczeństwo wszystkim uczestnikom uroczystości.

Aby uroczystość ślubna mogła się odbyć w wyznaczonym przez młodą parę miejscu – niezbędnym warunkiem jest spełnienie wszystkich wyznaczonych warunków, w przeciwnym wypadku, urzędnik może odmówić przeprowadzenia ceremonii. Więc, jeżeli marzyłeś/aś o zwarciu związku małżeńskiego w kosmosie, pod wodą czy też w samolocie – niestety, będziecie musieli z tego pomysłu raczej musiał/a zrezygnować.

Niestety zapis ten nie ma szczegółowych wytycznych co do miejsc, w których można przeprowadzić ceremonię, a w których nie. W związku z tym, każdy urzędnik może interpretować go na swój własny sposób. To, co dla jednego urzędnika będzie godnym miejscem na odprawienie ceremonii, dla drugiego z kolei może być już problemem.

 

Gdzie zorganizować ślub cywilny?

Ślub cywilny na plażyMimo, że nie mamy zupełnie wolnej ręki, jeżeli chodzi o miejsce, w którym chcielibyście zapieczętować swój związek, jest i tak wiele możliwości. Szczególnie dla tych osób, które marzyły o ślubie rodem z zagranicznych romantycznych filmów, gdzie śluby i wesela organizowane są w plenerze – w pięknych i romantycznych sceneriach, do których można zaliczyć chociażby piękny ogród czy też plażę.

Samo otoczenie, odpowiednie dostosowanie miejsca, przepięknie ozdobiony namiot i otoczenie zieleni, kwiatów lub morza – może pokusić niejednego.

Z takich bardziej nietypowych miejsc typowano: statki, stadiony, kopalnię soli w Wieliczce, palmiarnię i… przestrzeń kosmiczną 😉

 

Czy nowelizacja spowoduje wysyp ślubów zawieranych poza USC?

Okazuje się, że wcale nie. Przed wprowadzeniem nowelizacji Średnio ok. 80 ślubów odbyło się poza murami USC i ponoć liczba ta raczej nie wzrośnie. Jak się okazuje – dodatkowy 1000 zł, który należy wliczyć w koszta uroczystości dla dużej ilości osób niestety są dużą przeszkodą.



Jedna odpowiedź do “Ślub cywilny w plenerze? Teraz to możliwe!”

  1. Tatrafoto pisze:

    A my ze swojej strony polecamy śluby plenerowe w Tatrach. Jednym z miejsc gdzie można taki ślub zorganizować jest Rusinowa Polana – jest to jedna z najpiękniej położonych polan w Tatrach. Zobaczcie jak wyglądał taki ślub na Rusinowej Polanie: http://www.tatrafoto.pl/plenerowy-slub-na-rusinowej-polanie/