Ile kosztuje ślub cywilny, plenerowy, konkordatowy (kościelny) – wymagane dokumenty

Sam, typowy ślub to raczej nie jest kosztowna inwestycja. Najwięcej kosztuje nas to, co następuje po nim – wesele i przygotowania do niego. Jednak tematem dzisiejszego tekstu jest skupienie się na kosztach, które musimy ponieść zawierając związek małżeński oraz to jakich dokumentów potrzebujemy, aby było to możliwe. Zapraszamy do artykułu.

 

Polskie prawo przewiduje zawarcie związku małżeńskiego na dwa sposoby, tzw.:

  1. ślub cywilny – złożenie oświadczenia przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego;
  2. ślub kościelny / konkordatowy – złożony za zasadzie wewnętrznego prawa kościoła, jednak w większości przypadków to tzw. ślub konkordatowy – krótko mówiąc połączenie wyznania z prawem, zawierany jest przed księdzem w kościele katolickim.Małżeństwo - obrączki ślubne nowożeńców

Ślub cywilny vs ślub konkordatowy (kościelny)

Ślub cywilny daje nam trochę większe pole do manewru niż ślub kościelny/konkordatowy, chociażby pod kątem wyboru miejsca, możliwości przygotowania całej otoczki pod nasz gust i wymagania. Oczywiście, to też nie jest tak, że decydując się na ślub cywilny możemy wydziwiać, ale mimo wszystko mamy zazwyczaj większe możliwości niż w przypadku standardowego ślubu kościelnego.

Ślub cywilny zawiera się przed Urzędnikiem Stanu Cywilnego, co istotne – nie musi być to USC w Twoim mieście zamieszkania czy aktualnego przebywania, może być to każdy urząd na terenie naszego kraju.

Ponadto, od 1 marca 2015 roku, ślub cywilny można zawrzeć poza murami USC. Jest to z pewnością dobra wiadomość dla tych osób, które marzyły np. o ślubie w plenerze pod namiotem weselnym, w otoczeni urokliwej zieleni lub np. nad brzegiem morza/jeziora. Może to być każde inne miejsce, które spełnia oczywiście wymogi przedstawione przez USC – więcej o tym znajdziecie w wyżej zalinkowanym artykule.

 

Dokumenty wymagane do zawarcia związku małżeńskiego

Aby ślub mógł się odbyć, należy wcześniej przygotować następujące dokumenty:

  1. dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
  2. pisemne przyrzeczenie, że nowożeńcy nie wiedzą o istnieniu jakichkolwiek okoliczności wyłączających możliwość zawarcia związku małżeńskiego. Uwaga! Jest ono ważne tylko przez 6 m-cy od daty jego sporządzenia,
  3. potwierdzenie uiszczenia opłaty skarbowej (o kosztach w dalszej części artykułu).

I jeżeli Was to dotyczy to także:
1. zezwolenie sądu na zawarcie związku małżeńskiego (jeśli dotyczy),
2. wniosek o możliwość wzięcia ślubu poza USC (jeśli dotyczy).

Jeżeli chodzi o ślub konkordatowy – należy księdzu dostarczyć zaświadczenie z USC zapewniające o braku przeszkód do zawarcia związku małżeńskiego.

 

Dodatkowe dokumenty:

W niektórych przypadkach, aby była możliwość wstąpienia w związek małżeński, są wymagane dodatkowe dokumenty. Do takich sytuacji można np. zaliczyć:

  • chęć zawarcia związku małżeńskiego z cudzoziemcem, jeśli ślub zawierany jest przed konsulatem (poza granicami kraju) – należy dodatkowo przygotować odpisy aktów urodzenia,
  • jeżeli jeden z małżonków był już wcześniej w związku małżeńskim – wymagany jest wówczas dokument potwierdzający unieważnienie poprzedniego małżeństwa (odpis orzeczenia sądowego o rozwodzie) lub ustanie.

Ile kosztuje ślub?

Jak już wyżej wspomnieliśmy – sam (standardowy) ślub nie jest drogi, cała otoczka, przygotowywanie do niego, wesele już tak. Zawarcie związku małżeńskiego przed kierownikiem USC to koszt 84 zł (jest to stała opłata).

Obecnie zrezygnowano z wymogu przedstawiania odpisów aktu urodzenia, więc oszczędzamy przy tym 22 zł – tyle ile wydalibyśmy na odpis aktu urodzenia. No chyba, że jesteście w tej sytuacji, w której dokument ten jest wymagany.

Z kolei drugie zaświadczenie wymienione powyżej w pkt 2., nie wymaga od nas uiszczenia żadnej opłaty.

Państwo młodzi w plenerze

 
Jeżeli jednak marzy nam się ślub poza siedzibą USC, np. w plenerze – musimy liczyć się z kosztem w wysokości 1000 zł, co niestety nie jest wiadomością dobrą, szczególnie dla tych osób, które chcą redukować dodatkowe koszta.

A jakie jest Wasze zdanie na temat ślubu cywilnego w plenerze? Warto wydać te 1000 zł dodatkowo, czy jest to inwestycja nie warta zachodu? Zachęcamy do wyrażania swojego zdania w komentarzach.
Naszym zdaniem – wrażenia nie do porównania. Szkoda, że tak kosztowne… Jedna odpowiedź do “Ile kosztuje ślub cywilny, plenerowy, konkordatowy (kościelny) – wymagane dokumenty”

  1. Ja wolałabym szybki ślub cywilny bez wielkiego wesela, tylko spotkanie przy kolacji z najbliższymi i koncert!